KİPAŞ HOLDİNG

1984 yılında ÖKSÜZ ve GÜMÜŞER ailelerinin öncülüğünde kurulan Kipaş Holding, Kahramanmaraş’ın ilk ve tek holdingi konumundadır. 
6 ana sektörde faaliyet göstermektedir. Başta tekstil olmak üzere; çimento, kâğıt, enerji, eğitim ve lojistik yatırımları olan Kipaş Holding bünyesinde ise 11 bin çalışan bulunduruyor.

Kahramanmaraş’ın vergi rekortmeni olan ve 100’e yakın ülkeye yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ilk yüz şirketi arasında bulunan Kipaş Holding İSO 500’de de 6 şirketi ile yer alıyor. Ar-Ge çalışmalarına da büyük önem veren Kipaş Holding, bu alanda da ilk 250 şirket arasında yer almaktadır.

KİPAŞ TEKSTİL
Yıllık üretim kapasitesi 80 milyon metre kumaş ve günlük 330 ton iplik olan ve yaklaşık 5500 çalışanı olan Kipaş Tekstil’in tüm tesisleri, Kahramanmaraş’ta yer alıyor. İSO 500 listesinde Kahramanmaraş’ta ilk yüze giren, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük entegre tekstil üretimi yapan firması konumunda olan Kipaş Tekstil bünyesinde; Dokuma, Open-End ve Ring iplik üretiminin yanında Kumaş Boya-Terbiye ve Denim kumaş üretimi gerçekleştiriliyor. Son zamanlarda; Teknik Tekstil ve Ar-Ge çalışmalarıyla Dünya gündeminde yer alan Kipaş Tekstil, pandemi döneminde de ürettiği yıkanabilir, çok kullanımlı, bulaş riskini azaltıcı maske üretimiyle de adından söz ettirdi. Ayrıca geri dönüşüme dayalı pet şişelerden üretilen kreasyonları ve Boyner ortaklığıyla moda dünyasında kendinden bahsettirdi. Kipaş Holding 2010 yılında büyük bir atılım ile 1908’de Doğu Londra’da Middlesex Street’te doğan Avrupa’nın en eski denim markası Lee Cooper’ın Türkiye perakende, pazarlama ve üretim haklarını almıştır.

KİPAŞ ÇİMENTO
KÇS (Kahramanmaraş Çimento Sanayi), yıllık 3.200.000 ton klinker ve 4.000.000 ton çimento üretim kapasitesine sahip olan çimento üretim fabrikasının yanı sıra, toplamda 33.000 m³/gün üretim kapasitesine sahip 7 ilde faaliyet gösteren 14 adet Beton üretim tesisi ve 17 adet Beton santrali, Kahramanmaraş’ta 2 adet agrega ocağı, yıllık 450.000 m³ kapasiteli Kahramanmaraş Gazbeton Tesisi ve 600.000 m³ kapasiteli il Aydın/Söke Gazbeton tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde bünyesinde yaklaşık 1000 kişi istihdam edilmektedir. Sahip olduğu zengin ve verimli kalker ve kil ocaklarıyla; Türk (TS), Avrupa (EN) ve Amerika (ASTM) standartlarına uygun olarak CEM I, CEM II ve CEM IV tipi çimentoların üretimini yapmaktadır.

KİPAŞ KAĞIT
Diğer bir Kipaş Holding şirketi olan ve bünyesinde yaklaşık 1.000 çalışan olan Kipaş Kağıt İşletmeleri % 100 geri dönüşümlü atık kâğıttan yıllık 425.000 ton kağıt üretimi yaparak, yılda 6000 hektarlık orman alanının yok edilmesini engellemekte ve ekonomiye katma değer kazandırmaktadır. 100.000 m2‘si kapalı alan olmak üzere 330.000 m2 alan üzerine Kahramanmaraş’ta kurulmuştur. Üretilen kâğıt türü Testliner ve Fluting olup, gramajı 70-200 gr/m2 aralığındadır. Ayrıca Aydın Söke’de Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük kâğıt üretim tesisi olacak ve 2020 yılının son dönemlerinde faaliyete geçecek olan yeni yatırımının dışında Bilecik Bozüyük’te ambalaj fabrikası bulunmaktadır.

KiPAŞ HOLDİNG ENERJİ YATIRIMLARI
Kipaş Holding enerji yatırımlarıyla da kendisinden söz ettiren bir şirket konumunda. Aydın ve İzmir illerinde bulunan; Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim A.Ş., KÇS Aydın Şubesi, Kiper Elektrik Üretim A.Ş., Maren Maraş Elektrik Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş. şirketleri ile Jeotermal kuyu sondajı ve elektrik üretimi faaliyetlerini yürüten Kipaş Holding Türkiye’nin enerji ihtiyacına büyük destek sağlıyor. Aydın Germencik’te Maren'de 7, KÇS Aydın Şubesi' nde 2, Kiper' de ise 1 olmak üzere toplamda 10 Jeotermal santral ve Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim AŞ’ye ait Konya’da Balkusan Barajı tesisleriyle yılda yaklaşık 1.600 GWh enerji üretimi gerçekleştirmekte ve toplamda bünyesinde yaklaşık 400 kişi istihdam etmektedir.

KİPAŞ EĞİTİM KURUMLARI
Kipaş Holding’in kâr amacı gütmeden Kahramanmaraş’ta bulunan eğitim kurumlarında, anaokulundan liseye kadar eğitim hizmeti verilmektedir. Özellikle Kahramanmaraş’ta başarılı öğrencilere burs imkânıyla üst düzey eğitim sağlamayı amaçlayan kurumda; 32.000 metre karelik alan üzerinde 23.000 metre kare kapalı alana sahip tesisler projelendirilmiştir. Bu oluşumda tüm öğeler çağdaş eğitimin hızına ve gerekliliklerine ayak uyduracak nitelikte planlanmıştır. Toplam 2800 kişinin bir arada yaşayabileceği kampüs bünyesinde, okullar kısmında 75 kişi kapasiteli anaokul, 750 kişi kapasiteli ilkokul, 960 kişi kapasiteli ortaokul ve 1008 kişi kapasiteli lise bulunmaktadır.

KİPAŞ HAVACILIK VE LOJİSTİK
Bünyesinde hem yurt içi hem yurt dışı ticari uçak kiralama için Cessna Citation XLS+ uçağına ve ayrıca taşımacılık için 40 adet treylerle, Kipaş Holding’e ait şirketlerin tüm lojistik hizmetlerini karşıladığı gibi, müşterilerine 7/24 kusursuz bir taşıma hizmeti sağlamaktadır.

SOSYAL PROJELERİYLE DE ÖRNEK ŞİRKET
Kipaş Holding başta Kahramanmaraş olmak üzere Türkiye’de birçok sosyal projeyi hayata geçirmekte. 4 bölümde 20 şube ve 560 öğrencisiyle bölgenin en büyük sağlık meslek lisesi olan Nezihe Öksüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Narlı Kipaş Lisesi, Kipaş Anaokulu, Kahramanmaraş İlköğretim Okulu’nda ki Hanefi Öksüz Fen Laboratuvarı, Habibe Gümüşer Anaokulu, Ökkeş Gümüşer İlköğretim Okulu, Reşit Gümüşer İlköğretim Okulu, Ayşe Gümüşer İlköğretim Okulu, Mehmet Gümüşer Anadolu Lise’lerini Milli EğitimBakanlığı’na bağışlamışlardır. Sağlıkta; Hanefi Öksüz Kalp Hastanesi, Hüsnü Öksüz Diyaliz Merkezi'nin yanında Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde Kipaş Holding taziye evi, Kılılı Kasaba’sında Kipaş Kağıt taziye evini hemşerilerinin hizmetine sunmuştur.

BAŞARILARIN ARKASINDA Kİ İSİMLER
Kipaş Holding kurulduğu günden bu yana, Yönetim Kurulu Başkanı M.Hanefi ÖKSÜZ ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil İbrahim GÜMÜŞER, uyumlu ortaklıkları ve yönetim anlayışındaki vizyonları ile birçok başarıya imza atmıştır.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığını görevini de sürdüren M.Hanefi ÖKSÜZ, ortağı Halil İbrahim GÜMÜŞER ile Peygamber Efendimizin, “Allah buyuruyor ki: biri diğerine ihanet etmediği müddetçe, iki ortağın üçüncüsü ben olurum” hadisiyle yola çıktıklarını ve ülkemizin ekonomisine ve istihdamına hız kesmeden katkı sağlamaya devam edecekleri ifade etti.